Ana Sayfa

İntegratif Psikoterapi: İlişki içinde bir temas terapisi!

 

 

Sertifikalı Uluslararası İntegratif Psikoterapist (SUİP)

Certified International Integrative Psychotrepist (CIIP)

 

Transaksiyonel Analiz (TA) Eğitimi

(ICDTA Akreditasyonlu ve TAPDA Belgeli)

 • Temel TA

Temel TA kavramlarının çalışıldığı 2 günlük bir program. Hem teorik hem de yaşantısal bir eğitim.

5666218dde1d9anne_baba_okulu_1

 

Anne-Baba Okulu

–         Benim Küçük Meleğim!

0 – 6 yaş çocuğu gelişim özellikleri, döneme özgü sinyaller ve anne-babalara öneriler

–         Kendini Dev Aynasında Gören Cüceler!

6-14 yaş çocuğu gelişim özellikleri, döneme özgü sinyaller ve anne-babalara öneriler

–         Eyvah! Meleğimin Boynuzları Çıkıyor!

Ergenlik dönemi gelişim özellikleri, döneme özgü sinyaller ve anne-babalara öneriler

kendi

 

Kendimi Yaratıyorum (TA Işığında)

Yeniden ve Tam İstediğim Gibi!

(ICDTA Akreditasyonlu ve TAPDA Belgeli)

Psikanalizden doğmuş bilimsel bir model olan TA kuramı ışığında, kendi hayatınızı nasıl yaşayacağınıza karar verme ve değiştirmek istediklerinizi değiştirebilme yöntemlerini öğreneceğiz. Geçmiş, bugün ve yarını bütünleştirebilmeyi, tamamlanmamış işlerimizi tamamlamayı ve bugünü doyumlu yaşamayı öğreneceğiz.

Psikoterapist Seçimi

Psikoterapist seçimi, kişinin kendi sorumluluğundadır. Terapist olmayan ama olduğunu iddia eden insanların da olduğu bir alanda, doğru profesyoneli bulmak için uygun bir araştırma yürütmek yerinde olacaktır. Terapist seçiminde, mezuniyet, yetkinlik düzeyi, deneyim önemli kriterlerdir. Gideceğiniz profesyonelin hangi okullardan mezun olduğunu, hangi yetkinlik belgelerine sahip olduğunu, deneyim düzeyini mutlaka araştırınız. Psikoloji kökenli olup olmadığını, psikoterapist sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Görüşeceği profesyonelin, sertifikasyonlarını nerden edindiğini, geçerliklerini araştırmak danışanın titizlikle üstünde durması gereken bir durumdur. Herkes kendini yetkin birine emanet etmek ister. O nedenle kendinizi emanet edeceğiniz profesyonelin yetkinliğinden emin olmadan görüşmeye başlamamanızı şiddetle öneriyorum.

b7841a315a0f147615b0bbb2efda99f3

 

Psikoterapi Nedir, Ne İşe Yarar?

 • Psikoterapi size belli bir problemi, yargılanmadan çalışma fırsatı tanır. Bir profesyonelin eşliğinde problemi anlarsınız, kendi tepkilerinizi farkedersiniz ve çözüm becerileri edinirsiniz.
 • Sizi etkileyen/endişelendiren konuları özgürce keşfetmeniz için güvenli ve mahrem bir ortam sunar.
 • Terapi sürecinde, sadece bugün karşı karşıya olduğunuz sorunlarla nasıl başedeceğinizi değil, aynı zamanda gelecekte karşılaşacağınız sıkıntıları nasıl ele alacağınızı da öğrenirsiniz. Yeni beceriler geliştirir ve kendinize ait yeni kaynaklar yaratırsınız.
 • Karar vermek zorlayıcı görünebilir ancak seçenekler üretmek, neler yapabileceğiniz üzerinde konuşmak, sizi odaklanmış tutup, zihninizi netleştirebilir ve böylece doğru seçimler yaparsınız.
 • Öfke ve hayal kırıklıklarınız üzerinde, kimseyi incitme ve kontrolü kaybetme riski olmadan konuşma imkanı verir. Kendinizi anlama ve seçeneklerinizi farketme fırsatı tanır.
 • Kayıp yaşadığınızda (önemli birinin ölümü, evliliğin veya ilişkinin bitimi, iş veya çevre kaybı vb.), terapi size yasınızı ve üzüntünüzü güvenli ve destekleyici bir ortamda ifade etme fırsatı verir. Bu kayıpla yaşamayı öğrenmenizde destekleyicidir.
 • Günlük yaşamda karşılaştığınız sorunları ele almanızda ve yeni yöntemler keşfetmenizde işinize yarar. Stresle başetme becerileri edinirsiniz.
 • Bazen daha derin kökleri olan sorunları, bu sorunların kaynağına inerek, duygusal gelişiminizi anlamak, çok küçük yaşlardan beri geliştirdiğiniz inanç sisteminizi keşfetmek ve gerekli değişiklikleri yapmak için, ince ince derine inerek çözme imkanı yaratır.
 • Terapi kısa bir süreç değildir, aksine uzun soluklu ve ilişkiye odaklı bir süreç olarak yaşanırsa çok daha yararlı ve kalıcı etki yaratır.
 • Terapi sürecinde yol alırken bazen acı, üzüntü hissetmek doğaldır ancak kişinin bedeni, aklı ve ruhuyla bütünleşmesi ile üzerinde çalıştığı duyguları kendi yararına kullanmayı öğrenir. İyileşmek ve bütünleşmek yolun sonundaki büyük ödüldür.
 • Depresyon, kaygı vb. nedenlerle ilaç kullanan insanların birçoğunun aslında güçlenerek, ilaçsız hayatına devam etmeyi öğrenmeye, büyümeye ihtiyaçları vardır. Bu tür durumlarda, ilaç varken iyilik hali vardır, ilaç kesilince ise kısa sürede semptomlar aynı şekilde geri döner. Bir terapistle çalışmak ise güçlenmenize ve büyümenize yardım eder ve hayatla başetme becerisi kazandırır, böylece ilaca ihtiyaç duymadan yaşarsınız
 • Terapi, psikiyatrik tanı almış kişiler için de uygundur. Psikiyatrik ilaçlar, kişiye yaşadığı güçlükler üzerinde çalışmak için hazır olma fırsatı yaratır. İlaç tedavisi ile birlikte mutlaka bir terapistle çalışmak gereklidir ki, kişi güçlensin ve ilaçsız da yaşayabilsin.

 

 

 

Transaksiyonel Analiz

Yorumlar kapatıldı.